احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت به ارسال نامه به رئیس جمهوری خواستار تعلیق مصوبه کنکوری شد و تاکید کرد به دلیل عدم آمادگی وزارت آموزش و پرورش در برگزاری ایمن و سلامت امتحانات نهایی دی ماه امسال، عدالت آموزشی دولت سیزدهم در معرض تهدید است.

به گزارش همشهری آنلاین، امتحانات نهایی شاید تا همین چند ماه پیش اهمیت چندانی نداشت و موضوع مهمی نبود، اما پس از مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و تاثیر قطعی معدل امتحانات نهایی در کنکور ۱۴۰۲ از چنان اهمیتی برخوردار شد که پای دلالان و مافیای کنکور را به این حوزه هم باز کرد. همان‌هایی که حالا به جای سوالات کنکور، کلید سوالات امتحانات نهایی برای داوطلبان کنکور که سابقه تحصیلی نداشته یا به‌دنبال ترمیم نمرات خود بودند، در زمان برگزاری آزمون‌ها منتشر می‌کنند و پول هنگفتی هم از فروش ابزارآلات جاسوسی خود به این داوطلبان به جیب می‌زنند.

کانال‌های تلگرامی که تعدادشان هم کم نیست، از سوم دی و آغاز امتحانات نهایی تاکنون، سوالات دروس ریاضی، ریاضی گسسته، عربی، دینی، زیست، حسابان و فنون را تنها چند دقیقه پس از شروع آزمون‌ها منتشر می‌کنند و به شدت امنیت امتحانات را زیر سوال برده‌اند. احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت به ارسال نامه به رئیس جمهوری خواستار تعلیق مصوبه کنکوری شده و تاکید کرده به دلیل عدم آمادگی وزارت آموزش و پرورش در برگزاری ایمن و سلامت امتحانات نهایی دی ماه امسال، عدالت آموزشی، اخلاقیات جوانان و همچنین دولت سیزدهم را تهدید می‌کند.

در متن نامه توکلی به ابراهیم رئیسی آمده است:

رئیس محترم جمهور

سلام علیکم؛

در یک سال اخیر، دیده بان شفافیت و عدالت از راه‌های متفاوت در مورد جریان انحرافی در آموزش کشور هشدار داده بود. حالا با توجه به مستندات جدید و اتفاقاتی که در این مدت رخ داده‌ است، متوجه شدم که خطرات این جریان بیشتر از میزانی بود که تصور می‌کردم. برای آگاهی بیشتر جنابعالی از ماجرا، به شکل موجز روند رسیدن به این نتیجه را خدمت شما بیان می‌نمایم تا خودتان با پیگیری فوری، متخلفان را به مجازات رسانید و از بروز خطر برای دولت سیزدهم و آسیب بیشتر به اعتماد مردم به‌ویژه نسل جوان جلوگیری کنید؛

۱- قرار بود که ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به حوزه سامان دهی کنکور، برای دو امر مهم، یعنی «سر و سامان دادن به سهمیه‌های ناعادلانه» و «پاکسازی برنامه‌های آموزشی صدا و سیما از افراد بی‌علم، مفسد و سبکسر» باشد؛ اما آنچه به امضای رئیس جمهور قبلی رساندند و به شما تحویل شد، عاری از هر دوی این مهمات است و اتفاقا در همین مدت، منافع مفسدان آموزشی و افرادی خاص از جمله تاجران کنکور و صاحبان مدارس و دانشگاه‌های غیردولتی را تامین کرده است.

۲- در تاریخ ۰۸/۱۰/۱۴۰۰ جناب آقای دهقان معاون حقوقی ریاست جمهوری، غیر قانونی بودن این مصوبه را رسماً اعلام کردند. علیرغم اصلاحیه‌های این مصوبه در جلسات ۸۵۵ و ۸۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۰۵/۱۱/۱۴۰۰ و ۱۷/۰۳/۱۴۰۱، معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای بار دوم و بار سوم بر غیرقانونی بودن این مصوبه و اصلاحیه‌های آن رسماً تاکید کردند که هیچ یک از اظهارنظرهای رسمی این معاونت مورد توجه این جریان انحرافی قرار نگرفت. همچنان که به اعتراضات و ایرادات ۲۷۱ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی علیرغم همدلی و همراهی شما و مجلس، با کارشکنی‌های فراوان ترتیب اثر داده نشد.

۳- در تاریخ ۲۷/۰۷/۱۴۰۰ نامه‌ای به شماره ۷۱۲-۱۰۰-د به جنابعالی نوشتم؛ این نامه حاوی ۱۱ ایراد مهم بر این مصوبه بود که فقط به دو ایراد در اصلاحیه‌ها توجه شد و ۹ ایراد دیگر و عوارض و خطراتش همچنان پابرجاست. با وجود این که شما پاسخ دادن به این ایرادها را به شورای عالی انقلاب فرهنگی امر فرموده بودید، هیچ پاسخی به ایرادها داده نشده است.

۴- شما در نامه‌ای به شماره ۸۱۵۷۵ در تاریخ ۱۵/۰۵/۱۴۰۱ بار دیگر، اعضای حقیقی و حقوقی شورا را مکلف فرمودید که به ایرادات دیده‌بان نسبت به مصوبه کنکوری شان پاسخ بدهند که تا این لحظه همه مناظره‌هایی که قرار بر حضور بنده یا کارشناسان دیده‌بان از یک طرف و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از طرف دیگر بوده است، از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلایل بی‌پایه لغو شده است. دیگر بر همه ثابت شده است که این افراد هیچ پاسخی برای این ایرادات ندارند و به پیامدهای خطرناک آن بی‌توجه هستند.

۵- جنابعالی در نامه‌ای به شماره ۱۴۴۶۸۸ در تاریخ ۱۴/۰۸/۱۴۰۱ بار دیگر اینگونه دستور فرمودید؛ «پیرو نامه شماره ۱۱۳-۱۰۱-د مورخ ۱۱/۰۷/۱۴۰۱ رئیس هیأت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت در خصوص درخواست بازنگری در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی، برای بررسی و اعلام نتیجه به صورت مکتوب و مستند به ایشان (احمد توکلی) و این دفتر (رئیس جمهور) جهت استحضار ارسال می‌شود.» که باز هم با وجود پیگیری‌های دیده‌بان و پیگیری‌های جناب آقای مجاهد معاون هماهنگی و پیگیری‌های ویژه دفتر ریاست جمهوری، پس از گذشت حدود ۲ ماه، دستور شما معطل مانده‌است.

۶- دفتر شما طی نامه‌ای به شماره ۱۴۳۴۷۵، در تاریخ ۱۱/۰۸/۱۴۰۱ آقای خیاطیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک را موظف نمود که جلسه‌ای با حضور اینجانب و نمایندگان شورا تشکیل گردد تا ایرادات و ابهامات این مصوبه بررسی و فوراً به جنابعالی گزارش شود. این جلسه، سرانجام در تاریخ ۱۲/۰۹/۱۴۰۱ با حضور اینجانب در دفتر آقای خیاطیان برگزار شد اما باز هم نمایندگان شورا بدون اطلاع قبلی، از حضور در جلسه و پاسخ به ایرادات ما خودداری کردند این در حالی بود که کارشناسان دیده‌بان و سازمان سنجش در این جلسات تماما حاضر بودند.

۷- ماحصل جلسه دیده بان با آقای خیاطیان و سایر برادران گرامی دفتر بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، این بود که علاوه بر عوارض میان‌مدت اقتصادی، اجتماعی و آموزشی این مصوبه، «خطراتی در همین روزها» به دلیل عدم آمادگی وزارت آموزش و پرورش در برگزاری ایمن و سلامت امتحانات نهایی دی ماه امسال، عدالت آموزشی، اخلاقیات جوانان و همچنین دولت سیزدهم را تهدید می‌کند. قرار بر این شد که با قید فوریت، آقای خیاطیان جلسه‌ای دیگر را با حضور کارشناسان دیده‌بان و مجریان امر در وزارت آموزش و پرورش تشکیل دهند تا خطرات تقلبات گسترده تشریح شود و ضمانت‌های لازم در صورت اصرار وزارت آموزش و پرورش بر اجرای مصوبه، از آقایان گرفته‌ شود؛ اما بر خلاف قرار فی ما بین، این جلسه تشکیل نشد و امتحانات نهایی به شکلی ناامن در حال برگزاری است.

۸- در همین راستا جناب آقای مجاهد معاون پیگیری ویژه دفتر ریاست جمهوری، سه بار طی مکاتبات رسمی از مرکز بررسی‌های استراتژیک، جویای نتایج این جلسات برای گزارش به جنابعالی شدند که تاریخ آخرین نامه ۲۱/۰۹/۱۴۰۱ است. اما ماحصل جلسه که می‌توانست مانع بروز رسوایی فعلی در امتحانات نهایی باشد، گزارش نشده است.

۹- پیگیری‌ها و شفاف سازی‌های دیده‌بان درباره جرایم و تخلفات صورت گرفته در پذیرش دانشجو در رشته‌های دکترای علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، (موسوم به پرونده ۱۳۴ نفر) با همراهی معاونت حقوقی جنابعالی، قوه قضاییه و شورای سنجش و پذیرش دانشجو، باعث کشف مفسده‌هایی شده‌ است که خطرات این جریان طماع زرپرست را جدی‌تر می‌نماید؛ قبلاً در مورد استفاده دبیر فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی از مصوبه نقل و انتقال فرزندان هیأت علمی (مصوب همین شورا) که باعث شد پسر ایشان با رتبه ۵۵۲۵ در رشته مهندسی برق دانشگاه تهران و دختر ایشان با رتبه ۱۰۷۹۵ در رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران منتقل شوند، خدمت شما و مردم شریف ایران اطلاع‌رسانی کردم. (یادآوری می‌کنم که این رتبه‌های بالا نشانه عدم شایستگی این داوطلبان برای ورود به دانشگاه تراز اولی مانند دانشگاه تهران است و داوطلبانی با رتبه هایی بسیار پایین‌تر و بهتر از این هم، از راه‌یابی به دانشگاه تهران باز می‌مانند.) دفاع این فرد و افراد ذی‌نفع دیگر نظیر رئیس فعلی سازمان سنجش آموزش کشور از این ‌مصوبه ظالمانه و مفسده ساز، به حدی شدید و مکرر شد که نهایتاً رئیس محترم دیوان عدالت اداری را ناچار ساخت با استناد به ماده ۸۶ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری، مصوبه ۷۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو کند اما پس از آن نیز، بار دیگر دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، مصوبه‌ای با همین مضمون و حتی ناعادلانه تر از آن را در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داد که خوشبختانه با حساسیت افکار عمومی و روشنگری رسانه‌ها و بصیرت اکثر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رأی لازم را نیاورد. با این حال، مصوبه انتقال دانشجویان خارج کشور به دانشگاه‌های دولتی داخل کشور، به دست دبیر همین ستاد که نقش فعالی در مصوبه کنکوری ظالمانه نیز دارد، در سکوت یا بی‌خبری رسانه‌ها مصوب شد و برای فرزندان خانواده‌های ثروتمند یا مدیران خارج نشین، دور زدن کنکور و تضییع حق جوانان شایسته و آینده ساز کشور قانوناً فراهم شد. البته این رانت خواری‌ها مسبوق به سابقه است و شاید معروف ترین فردی که پیش از تصویب این مصوبه ظالمانه، به شکل غیرقانونی، فرزند خود را از یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل منتقل کرده است، آقای محمدرضا مخبر دزفولی، عضو فعلی و دبیر سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد.

۱۰- در تاریخ ۰۵/۰۷/۱۳۹۶، الحاقیه غیرقانونی دانشگاه آزاد به مصوبه ۷۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی، منجر به ورود بسیاری از افراد با «رتبه‌های بالای صد هزار» به سه رشته حساس و پرطرفدار پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی شده است. رشته هایی که داوطلبان عادی با رتبه‌ای بالای شش هزار امکان پذیرفته شدن در آن‌ها را ندارند. این جوانان مستعد و درس‌خوان کشور با رتبه ۶ هزار پشت سد کنکور می‌مانند اما یکی از افرادی که از این الحاقیه غیرقانونی استفاده کرده است، با رتبه ۱۷۵ هزار و ۶۲۰، در رشته پزشکی دانشگاه آزاد نجف آباد پذیرفته شده‌است. فردی دیگر با رتبه ۱۴۷ هزار و ۳۴۷، در رشته پزشکی دانشگاه آزاد تنکابن قبول شده‌ است. داوطلبی دیگر با رتبه ۱۳۶ هزار و ۸۲۲ در رشته دندان‌پزشکی دانشگاه آزاد اصفهان قبول شده و… از میان مسؤلان دولتی، فرزندان آقایان محسن نفر، رسول دیناروند، کاظم جلالی، خانم معصومه جرجانی و… از این مصوبه و الحاقیه غیرقانونیِ آن استفاده کرده و جای جوانان بسیار شایسته‌تر و با استعدادتر از خود را غصب کرده‌اند. این در حالی اتفاق می‌افتد که شورای سنجش و پذیرش دانشجو پس از اطلاع رسانی و پیگیری دیده بان، دستور اخراج تمام این افراد را صادر کرده است. این افراد حکم اخراج را خلاف قانون دانستند و به دیوان عدالت اداری شکایت بردند اما دعوایشان در هیئت عمومی دیوان رد شد. سپس آن را مخالف شرع دانستند اما شورای محترم نگهبان نیز این ادعا را رد کرد و حکم شورای سنجش و پذیرش را خلاف شرع ندانست و خسارات احتمالی ناشی از حکم اخراج شان را بر عهده مسببان این الحاقیه دانست. با این حال، همچنان این دانشجویان ویژه‌خوار با مماشات رییس دانشگاه آزاد اسلامی و حمایت اولیای ذی نفوذشان به قانون تمکین نمی‌کنند.

۱۱ـ در میان مسببان و امضاءکنندگان این الحاقیه که لکه ننگی در تاریخ آموزش کشور است، علاوه بر رئیس وقت دانشگاه آزاد، نام دو تن از صاحب منصبان کنونی به چشم می‌خورد که به همراه ریاست فعلی دانشگاه آزاد اسلامی، از مسببان و حامیان اصلی اجرای مصوبه کنکوری شورا، هستند. جناب رئیس جمهور، من طبق وظیفه اخلاقی، شرعی و قانونی‌ام، از طریق قوه قضاییه و طرق دیگر، پیگیر بررسی تخلفات و جرایم این افراد هستم و از حقوق قانونی خودم برای استیفای حق جوانان ایران به ویژه داوطلبان کنکور امسال که بر آنها بسیار ستم شده است، استفاده می‌کنم. اما از جنابعالی انتظار دارم و انتظار تمام مردم شریف ما این است که لطفاً با توجه به این وقایع و سوابقی که ذکر شد، شخصاً و فوراً جلوی این جریان انحرافی بایستید. وزارت آموزش و پرورش زیرساخت و آمادگی لازم برای اجرای مصوبه کنکوری در دی ماه امسال و خرداد ماه سال آینده را ندارد. در همین چند روز که از برگزاری آزمون نهایی دی‌ماه گذشته است، گزارش تقلب و تخلف در حوزه‌ها بسیار زیاد است و در صورت ادامه این امتحانات با اجرای مصوبه تأثیر قطعی معدل در پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها، مفسده‌های جبران ناپذیر به بار می‌آید. این جریان انحرافی با غوغاسالاری، تهدید، افتراء، ارائه غلط آمارها، کتمان حقیقت و … کارش را در جهت منافعش پیش می‌برد و توجهی هم به منافع ملی و حساسیت‌ شرایط کنونی کشور ندارد. کسانی که از دستورهای مکرر شما تمرد می‌کنند و یا فرزندانشان را از دانشگاه‌های شهرهای دور به دانشگاه تهران منتقل می‌کنندو یا با لطایف الحیل از دادن شهریه دانشکده پزشکی، فرزند خود را معاف می‌نمایند و یا امضایشان پای مصوبه‌ای است که داوطلب را با رتبه بالای ۱۷۵ هزار وارد رشته پزشکی می‌نماید، نمی‌توانند خیرخواه و امین شما و ملت ما باشند. از شما خواهش می‌کنم با اقدام عاجل و انقلابی در همین هفته، دستور تعلیق اجرای مصوبه کنکوری شورا را که عمدتاً محصول تفکرات و فعالیت‌های همین جریان انحرافی است، صادر فرمائید تا این موارد بررسی و اقدامات لازم و قانونی در مورد متخلفان و مجرمان صورت پذیرد.

احمد توکلی

عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام

و رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت

کد خبر 731644 منبع: همشهری آنلاین

 • آخرین خبر تعطیلی مدارس در ۱۱ و ۱۲ دیماه ۱۴۰۱

 • ترویج فرهنگ نماز اول وقت در مدرسه توحید | تربیت بچه‌های مسجدی در کنار تحصیل

 • ۹ فروشنده سؤالات امتحانات نهایی دستگیر شدند | هر لحظه امکان دارد مجرمان سایبری دست به شگفتی بزنند | ورود دستگاه‌های سیگنال‌یاب به جلسه امتحان

 • هشدار درباره جریان انحرافی در آموزش کشور | رتبه ۶ هزار پشت سد کنکور می‌ماند، رتبه ۱۷۵ هزار پزشکی قبول می‌شود | عدالت آموزشی در معرض تهدید است

 • دستمزد نجومی رونالدو اعلام شد | روزانه ۲۵ میلیارد تومان ، ثانیه ای ۲۷۵ هزارتومان

 • عکس| توافق ناگهانی کی روش با تیم آسیایی | سرمربی ایران بالاخره رفتنی شد؟

 • شهردار و اعضای شورای شهر یکی از شهرهای استان البرز دستگیر شدند | ارتشاء در قالب ارز، سکه و پول نقد

 • ببینید | یک استاد دانشگاه همه مدارک تحصیلی اش را در برنامه زنده تلویزیونی پاره کرد

 • رونمایی رئیس بانک مرکزی از سیاست جدید دولت درباره ارز | نظر فرزین درباره دلار ۴۴ هزارتومانی

 • ببینید | لحظه بارش شدید برف در عربستان

 • لغو سخنرانی سیدحسن نصرالله به دلیل بیماری

 • میوه خوشمزه‌ای که فشار خون و قند خون را تنظیم می‌کند

 • رونالدو به قائم‌شهر می آید؟

 • ببینید | لحظه بارش شدید برف در عربستان

 • نرخ رسمی ۲۸ ارز افزایش یافت | ۱۰ دی ۱۴۰۱

 • ببینید | طراح بمب‌گذاری در شیراز آزاد شد! | با کوکتل مولوتوف آتش درست کردیم

 • ببینید | مهارت مثال‌زدنی خلبان ۱۷ ساله | فرود آوردن هواپیما بدون استفاده از چرخ!

 • تمسخر و توهین به رونالدو به خاطر قرارداد جدید | یک تحقیر بزرگ برای رونالدو

Tags:

No responses yet

دیدگاهتان را بنویسید