سه گروه دوم رقابت‌های یورو۲۰۲۴ نسبت به سه گروه اول مدعیان کمتری را در خود جای داده است.

به گزارش همشهری‌آنلاین، دیروز با ۳گروه نخست مسابقات یورو ۲۰۲۴آشنا شدیم. امروز نوبت ۳گروه دوم است که نسبت به ۳گروه اول مدعیان کمتری را در خود جای داده است اما غیراز فرانسه و پرتغال باید بلژیک و حتی هلند را در میان مدعیان قهرمانی یا راهیابی به نیمه‌نهایی تلقی کرد.

گروه D

فرانسه| خروس‌ها به‌طور طبیعی مدعی قهرمانی هر تورنمنتی محسوب می‌شوند و با دیدیه دشان، ادعایشان بیشتر است. دشان توانسته تیمش را به یک قهرمانی و یک‌نایب‌قهرمانی در جام‌جهانی، یک قهرمانی لیگ ملت‌ها و یک نایب‌قهرمانی یورو برساند. آنها بعد یا شاید مثل انگلیس پرستاره‌ترین تیم رقابت‌ها هستند. با امباپه و دیگر ستاره‌ها همه‌چیز شدنی است. امباپه که به‌تازگی‌ با رئال‌مادرید قرارداد بسته، در کنار گریزمان تأثیر زیادی روی گل‌های تیم دارد. کیلیان در مسابقات مقدماتی ۹ گل به ثمر رساند و ۵ پاس گل داد و در این مرحله تنها روملو لوکاکو (۱۵ گل برای تیم ملی بلژیک) در گلزنی بیشتر از او نقش داشت. در تیم فرانسه گریزمان هم نقش مؤثری دارد، او از یورو ۲۰۱۶ تا به امروز، بیش از هر بازیکن اروپایی دیگری به‌طور مستقیم در گلزنی (۱۸) نقش داشته است و در ۲۵ بازی جام‌جهانی و یورو ۱۱ گل و ۷ پاس گل به ثبت رسانده. بدی برنامه‌ریزی این دوره این است که فرانسه و انگلیس اگر در گروه‌هایشان صدرنشین شوند، در نیمه‌نهایی به تور هم می‌خورند. دشان می‌خواهد نخستین کسی باشد که هم به‌عنوان بازیکن و هم به‌عنوان سرمربی فاتح جام‌جهانی و یورو شده است.

هلند| کومان پس از آنکه تیم ملی را رها کرد و به بارسلونا پیوست و آبروی جمع کرده خودش را آنجا برد، دوباره به تیم ملی هلند برگشته تا تیمی را که دی‌بوئر به بیراهه کشانده بود، درست کند. او خاطره خوبی از جام ملت‌ها در خاک آلمان دارد. تنها قهرمانی هلند در سال ۱۹۸۸ در همین کشور به‌دست آمد و کومان آن روز بازیکن تیم هلند بود. کومان دومین دوره را به‌عنوان سرمربی کشورش می‌گذراند. او پیش از این نارنجی‌ها را به فینال لیگ ملت‌های اروپا ۲۰۱۹ و مقام سوم همان رقابت‌ها در تابستان ۲۰۲۳ رساند. ۲ مدافع وسط بزرگ (ویرجیل و دلیخت)، ۲ وینگ‌بک راست عالی (دومفریز و فریمپونگ) و یک دی‌یونگ ناآماده در وسط میدان و چند بازیکن نسبتا خوب و متوسط؛ اینها تقریبا همه‌چیزی است که کومان برای موفقیت در اختیار دارد. هلند در ۳۹ بازی خود در ادوار یورو ۶۵ گل به ثمر رسانده که با میانگین ۱.۶۷ گل در هر بازی، بالاترین آمار را در این مسابقات دارد.

اتریش| اخیرا تیم خوبی شده‌اند. آنها در دوره قبلی بهترین عملکرد خود را در ادوار جام ملت‌ها به نمایش گذاشتند ولی در یک‌هشتم پایانی به‌دست ایتالیا حذف شدند و حالا با رالف رانگنیک، جاه‌طلبی‌هایشان بیشتر هم شده است. رانگنیک استاد مربیان بزرگی چون کلوپ، ناگلزمان و توخل است. تیم رانگنیک فقط ۱۳ درصد شانس صعود به دور بعدی را دارد اما در رقابت‌های انتخابی در فاز هجومی و دفاعی، به‌ویژه پرس از جلو و ایجاد موقعیت در بازی باز، جزو بهترین‌ها بود. پیش از رانگنیک ۳ مربی دیگر اتریش را به این رقابت‌ها برده بودند؛ هیکرزبرگر ۲۰۰۸، مارسل کولر ۲۰۱۶ و فرانکو فودا ۲۰۲۰.همه پیروزی‌های تیم با فودا به‌دست آمده است. از ۳ باری که اتریش در این رقابت‌ها حاضر بوده، یک‌بار آن به لطف میزبانی مشترک در سال ۲۰۰۸ بوده. آنها فقط ۱۰ بازی در یورو انجام داده‌اند که حاصل آن ۲ پیروزی، ۲ تساوی و ۶ شکست بوده.

لهستان| این تیم پس از غلبه بر ولز در پلی‌آف و در ضربات پنالتی، راهی دور نهایی یورو ۲۰۲۴ شد. این در حالی بود که لخ‌ها حتی یک شوت هم در طول ۱۲۰ دقیقه به سمت دروازه ولز نزدند. لهستانی‌ها سابقه خوبی در این رقابت‌ها دارند. آنها یکی از ۸ کشوری هستند که به هر یک از ۵ تورنمنت گذشته راه یافته‌اند اما در ۱۴ مسابقه خود فقط ۲ بار به پیروزی رسیده‌اند (۵ شکست و ۷ تساوی). نسبت برد ۱۴ درصدی آنها پس از رومانی (۶ درصد، یک برد در ۱۶ بازی) کمترین نسبت برد بین تیم‌هایی است که بیش از ۱۰ بازی در این رقابت‌ها انجام داده‌اند. این یورو می‌تواند آخرین تورنمنت بهترین گلزن تاریخ تیم ملی لهستان یعنی لواندوفسکی باشد. لوا با ۱۱ بازی و ۵ گل زده در این رقابت‌ها، بهترین رکورددار کشورش در این دو زمینه است.

گروه E

بلژیک| معمولا تیم پرستاره‌ای است و در هر تورنمنتی جزو مدعیان است اما در نهایت راه به جایی نمی‌برد. این‌بار بلژیک در گروهی بسیار ساده قرار گرفته‌ و هیچ بهانه‌ای برای اول نشدن ندارد. با دی‌بروینه، دوکو، لوکاکو، تروسار و باکایوکو در خط حمله، باید در انتظار گلباران شدن حریفان شیاطین سرخ باشیم. رومانی و اسلواکی بین ۴۰ کشور اول رنکینگ فیفا هم نیستند. دومینیکو تدسکو، سرمربی آلمانی- ایتالیایی بلژیک جانشین مارتینس اسپانیایی شده که هدایت پرتغال را در دست دارد. با ۶ برد و ۲ تساوی در مرحله انتخابی، تعداد بازی‌های بدون شکست این تیم در مراحل گروهی مسابقات مقدماتی یا نهایی رقابت‌های ملی بزرگ (جام‌جهانی و یورو) به ۴۰ مسابقه رسید (۳۵ برد و ۵ تساوی). آخرین شکست آنها در مرحله مقدماتی یک تورنمنت ملی به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد که یک بر صفر به ولز باختند.

اوکراین| این چهارمین حضور متوالی اوکراین در یورو است درحالی‌که آنها فقط در دوره قبلی بود که توانستند تا یک‌چهارم بالا بیایند. اوکراین گزینه دوم شدن در این گروه است. این تیم در دور انتخابی در گروهی سخت قرار گرفته بود اما توانست در حضور انگلیس و ایتالیا به پلی‌آف برسد. شاگردان سرگئی ربرو، بازیکن سابق تیم ملی اوکراین که بهترین گلزن تاریخ لیگ برتر این کشور هم هست، جنگنده هستند؛ دقیقا شبیه جنگندگی مردم این کشور. آنها در ۶ بازی از ۱۰ مسابقه خود در مرحله انتخابی از حریفان عقب افتادند اما توانستند ۴ بار جبران کنند و کام‌بک بزنند. آنها در این دوره با لونین، زینچنکو، مودریک، یارمولنکو و آرتم داوبیک که اخیرا آقای گل لالیگا شده، تیم خوبی دارند.

رومانی| در جام‌جهانی ۱۹۹۴ آنگل یوردانسکو سرمربی و گئورگی هاجی ستاره تیم رومانی بودند و توانستند آرژانتین پرستاره آن سال را در مرحله یک‌هشتم پایانی حذف کنند. حالا دقیقا ۳۰ سال بعد، پسران این دو همان نقش را برای رومانی دارند؛ ادوارد یوردانسکو، پسر آنگل

یوردانسکو سرمربی و یانیس هاجی، پسر گئورگی هاجی بازیکن تیم ملی است. رومانی برای صعود باید تاریخ مسابقات خود را برعکس کند. نرخ برد آنها در مسابقات یورو فقط ۶ درصد و بدترین است (یک برد در ۱۶ مسابقه). آنها همچنین کمترین میانگین گل (۰.۶۳) را در بین کشورهایی که بیش از ۱۰ بازی در این رقابت‌ها انجام داده‌اند، دارند؛ ۱۰ گل در ۱۶ مسابقه. رومانی در ۱۶ بازی خود در مسابقات نهایی قهرمانی اروپا تنها یک برد (۵ تساوی و ۱۰ شکست) داشته که تنها بردشان به سال ۲۰۰۰ و پیروزی مقابل انگلیس (۳ بر ۲) برمی‌گردد. آنها در مرحله انتخابی حتی یک بازی را هم نباختند. بیشتر موفقیت رومانی پشت دفاعی سرسخت شکل گرفته؛ جایی که در ۱۰ بازی فقط ۵ گل خوردند؛ نیم‌گل در هر مسابقه. فقط پرتغال(۰.۲۰) و فرانسه(۰.۳۸) میانگین گل خورده کمتری نسبت به رومانی داشتند. رومانی این موفقیت را مدیون ۲ مدافع میانی خود رادو دراگوشین و آندری بورکاست.

اسلواکی| احتمالا تیم فرانچسکو کالزونای ایتالیایی در رده آخر این گروه قرار خواهد گرفت. کالزونا دستیار مائوریتزیو ساری و اسپالتی بوده. بازی اول مقابل بلژیک می‌تواند اسلواک‌ها را حسابی عقب بیندازد، بازی دوم هم با اوکراین است. آنها ۷ بازی‌شان در مقدماتی یورو ۲۰۲۴ را بردند که رکوردی عالی است و بیشترین پیروزی این تیم در مسابقات انتخابی یک تورنمنت بزرگ بود. البته آنها هر دو بازی رودررو را به پرتغال باختند و حریفان دیگرشان بوسنی، ایسلند، لیختن اشتاین و لوکزامبورگ حریفانی آسان و خارج از ۷۰ کشور برتر رده‌بندی فیفا بودند. اما این را هم درنظر بگیریم که همین ایسلند هفته گذشته موفق شد انگلیس را در خاک این کشور شکست دهد. اگر این کشور را در قالب چکسلواکی درنظر بگیریم، سال ۱۹۷۶ سابقه قهرمانی جام ملت‌ها را دارد. آنها تاکنون ۵ بار در این رقابت‌ها حضور داشته‌اند و یک مقام سومی هم سال ۱۹۶۰ به‌دست آوردند، زمانی که تیم ملی چکسلواکی یکی از قدرت‌های برتر فوتبال جهان بود. البته چک هم به یورو ۲۰۲۴ صعود کرده و احتمالا این افتخارات را در بخش مربوط به این تیم هم خواهید خواند.

گروه F

پرتغال| بازی بدون کریستیانو رونالدو را از این تیم دیدیم. آنها این هفته در خانه خودشان ۲ بر یک به کرواسی باختند و شانس آوردند شکستشان بدتر نشد. تیمی که با روبرتو مارتینس همه بازی‌های خودش را می‌برد، خواست بازی بدون رونالدو را هم امتحان کند اما جواب نگرفت. سرمربی اسپانیایی که وارث تیمی پرستاره شده، اعلام کرد که به رونالدو بازی می‌دهد و این ستاره می‌تواند ششمین یوروی خودش را هم تجربه کند. کریستیانو رونالدو رکورد بیشترین بازی (۲۵) و بیشترین گل (۱۴) را در ادوار یورو دارد و البته با ۶ پاس گل که این رکورد هم از سال ۱۹۷۲ بی‌تکرار است. او در هر ۵ دوره قبلی یورو موفق به گلزنی شده و حالا نوبت گلزنی در یوروی ششم است. رونالدو با ۴۷ حضور در بین بازیکنان اروپایی، رکورددار بیشترین حضور در تورنمنت‌های مهم (جام‌جهانی و یورو) است. از سال ۱۹۷۲، او دوبرابر هر بازیکن دیگری در این مسابقات در گل‌ها مشارکت داشته؛ در مجموع ۲۰ گل (۱۴ گل و ۶ پاس گل)، ۱۰ گل بیش از میشل پلاتینی که در رتبه دوم (۹ گل، یک پاس گل) است.

پرتغالی‌ها ۲دوره قبل از اینکه رونالدو را داشته باشند، به جام ملت‌ها راه پیدا کردند و حالا برای هشتمین بار پیاپی است که این رقابت‌ها را تجربه می‌کنند. با کمک گل‌های مهاجم النصر، پرتغال تنها تیمی است که در ۷یوروی اخیر به مرحله حذفی رسیده است، این روند از سال ۱۹۹۶آغاز شد. آنها رکوردی عالی در صعود از مرحله گروهی در تمام ادوار خود دارند و می‌خواهند این رکورد صددرصدی را به ۹دوره افزایش دهند. پرتغال تنها تیمی است که همه بازی‌های خود در دور مقدماتی را برد و در این ۱۰پیروزی بیش از هر تیم دیگری گل زد (۳۶)، این در حالی بود که با ۲گل خورده بهترین رکورد دفاعی را نیز در دست داشت.

ترکیه| ترک‌ها با معجزه وینچنتزو مونتلای ایتالیایی، به دور نهایی یورو راه یافتند. این نخستین بار است که آنها برای ۳ بار پیاپی رنگ این رقابت‌ها را می‌بینند و البته برای ششمین بار در ادوار این مسابقات. مونتلا دومین سرمربی غیرترکی است که هدایت تیم ملی این کشور را پس از هموطن خودش، ساندرو پوپو (جام‌جهانی ۱۹۵۴) در یک تورنمنت بزرگ بر عهده می‌گیرد. سرمربی ناموفق سابق میلان، فیورنتینا و سویا امیدوار است که در آلمان ترکیه را به موفقیتی بهتر از عملکرد قبلی‌شان در سال ۲۰۰۸ که تا نیمه‌نهایی بالا رفته بودند، برساند. ترکیه در جام‌جهانی ۲۰۰۲ هم سوم شده بود.

عملکرد ترکیه در یورو چندان خوب نبوده. آنها این هفته با ایتالیا بدون گل مساوی کردند اما در ۶بازی از ۷بازی اخیر خود در مسابقات قهرمانی اروپا (یک برد) شکست خورده‌اند، ازجمله مقابل همین ایتالیا در دوره قبلی. آنها همچنین در ۱۲بازی اخیر خود در این تورنمنت تنها یک‌بار دروازه خود را بسته نگه داشته‌اند که پیروزی ۲بر صفر در مرحله گروهی مقابل جمهوری چک در یورو ۲۰۱۶بود. هاکان چالهان اوغلو، هافبک ترکیه در بازی‌های انتخابی ۴۷موقعیت در سکانس‌های باز در یک‌سوم پایانی حریفان خلق کرد و در ۵.۴۳موقعیت گل موردانتظار نقش داشت. ترکیه این تورنمنت را در دورتموند و مقابل گرجستان در ۱۸ژوئن آغاز می‌کند و شانس زیادی برای صعود دارد.

چک| جمهوری چک با یورو بیگانه نیست، این دوره یازدهمین حضور و هشتمین دوره متوالی آنها در این مسابقات (همچنین چکسلواکی) است. جمهوری چک از زمان رسیدن به فینال سال ۱۹۹۶، به‌طور متناوب بین صعود به مرحله حذفی و حذف در مرحله گروهی یورو در نوسان بوده است. آنها که به مرحله یک‌چهارم نهایی یورو ۲۰۲۰ رسیده بودند، می‌خواهند این روند را باطل کنند و دوباره از گروه صعود کنند. پاتریک شیک در آن تورنمنت در فرم خوبی بود و ۵ گل از ۶ گل کشورش را به ثمر رساند و پس از میلان باروش در سال ۲۰۰۴(با ۵ گل) به دومین بازیکن چک تبدیل شد که به تنهایی یا مشترک در یک دوره یورو آقای گل می‌شود.

یاروسلاو شیلگاوی، سرمربی تیم ملی جمهوری چک پس از پیروزی ۳بر صفر مقابل مولداوی و کسب رده دوم گروه و صعود این تیم به مرحله پایانی جام ملت‌های اروپا۲۰۲۴از سمت خود استعفا کرد و جای خود را به ایوان هاشک داد.

گرجستان| گرجی‌ها تنها تیم این دوره هستند که در تاریخ ۳۳ ساله استقلال خود از شوروی، هرگز حضور در مرحله نهایی این رقابت‌ها را تجربه نکرده‌اند. گئورگی گولسیانی، مدافع پرسپولیس که با زدن گل قهرمانی سرخ‌ها در کنار آلن ویتل با ۱۸ گل به بهترین گلزن تاریخ باشگاه تبدیل شد، یکی از مدافعان تیم ملی گرجستان در این مسابقات خواهد بود و تنها نماینده لیگ برتر خلیج‌فارس ایران در یورو ۲۰۲۴.

سرمربی گرجی‌ها یک چهره آشناست، ویلی سانیول، مدافع فرانسوی سابق بایرن‌مونیخ. او نخستین فرانسوی تاریخ خواهد بود که یک کشور خارجی را در مسابقات قهرمانی اروپا هدایت می‌کند. از گرجستان حتما با نام سخت اما بازی زیبای کواراتسخلیا آشنا هستید، بازیکن تکنیکی ناپولی که با آمدن کونته احتمالا در تابستان به تیمی بزرگ‌تر فروخته می‌شود. او در مرحله مقدماتی ۴گل و یک پاس‌گل ثبت کرد و در کنار ژرمی دوکو از بلژیک با ۸۸دریبل موفق‌ترین بازیکن این مسابقات از این لحاظ بود.

کد خبر 858978 منبع: روزنامه همشهری

 • اظهارات تازه پزشکیان در جمع هوادارنش؛ باید عالمان و دست‌پاک‌ها به قدرت برسند نه افراد دروغ‌گو

 • حمایت اسحاق جهانگیری از مسعود پزشکیان ؛ او مظهر صداقت، صراحت، شجاعت، پاک‌زیستی و پاک‌دستی در حکمرانی است

 • پرسپولیس در آسیا هم قهرمان می شود | یک انتخاب بسیار هوشمندانه برای قرمزها!

 • هشدار به اسرائیل درباره امنیت منطقه | باقری: صدور قطعنامه علیه ایران هیچ تاثیری بر اراده ما برای توسعه‌ طرح‌های هسته‌ای‌ ندارد

 • واکنش علی لاریجانی به رد صلاحیتش + عکس | #ازلاریجانی به ملت شریف ایران ….

 • کشور در لحظه‌ای تعیین‌کننده قرار گرفته است | قالیباف: با شما پیمان می‌بندم که…

 • تیم‌ها سقوط می‌کنند و قهرمانی‌ها پس گرفته می‌شود؟

 • ال نینو می رود ؛ لانینا می آید | پیش بینی تابستان سخت برای ایران

 • ۳ بازیکن نامدار پرسپولیس سرمربی جدید را انتخاب کردند | این گزینه از همه بهتر است!

 • بمب افکن سوخو-۳۴ سقوط کرد + جزئیات | همه سرنشینان کشته شدند

 • فیلم | شکفت‌انگیزترین صحنه فوتبال ایران خلق شد | بازیکنی که تعویض شد اما در زمین ماند!

 • بلایی که تگرگ بر سر هواپیمای ایرباس غول پیکر آورد! | عکس

 • بارش شدید باران سیل آسا در نقاط مختلف کرمانشاه + فیلم

 • ونیز ایران کجاست؟ ؛ تجربه ونیزگردی در ۲ روستای ایران

 • فیفا تکلیف خداحافظی بازیکن استقلال با فوتبال را روشن می کند | استعلام مهم در خصوص آبی پوش محبوب

 • همبازی نکونام در استقلال: الکی کسی را گُنده نکنیم | بعد از فرهاد مجیدی شخصیت تیم سقوط کرد

 • پیش بینی رسانه های آمریکا و انگلیس از رقابت های انتخاباتی در ایران | بحث مناظرات چه خواهد بود؟

 • میزبان و قهرمان | بررسی گروه به گروه یورو ۲۰۲۴

 • عکس | یورو در کانال۲۴ | آشنایی با مدعیان قهرمانی این دوره

Tags:

No responses yet

دیدگاهتان را بنویسید